ki, ale nowocześnie prowadzony gabinet dentystyczny oferuje swoim pacjentom tak zwane znieczulenie komputerowe, które sprawia że nie będziemy czuli nie tylko nic z samego zabiegu, ale i z momentu podawania znieczulenia. Gdy czeka nas jakiś poważny zabieg, na przykład leczenie kanałowe albo chirurgiczne leczenie zębów, możliwe jest także uspokojenie pacjenta specjalnymi substancjami wziewnymi, które sprawią, że nie będzie się on niczym przejmował, a zamiast tego będzie głęboko zrelaksowany. Dentysta zadba też o to, by usunąć zmiany próchnicze w zębach, a zamiast tego nałożyć tak zwaną plombę. Stomatolog może także usunąć na przykład kamień nazębny, który lubi się zbierać szczególnie u osób pijących dużo kawy, herbaty, albo palących papierosy. Jeżeli ważny jest dla nas szczególnie wygląd zębów, nic nie stoi na przeszkodzie, by przeprowadzić profesjonalne wybielanie.
Profesja
Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.
Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.
Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.
Każdy kto miał do czynienia z
Wiele osób boryka się z problemami z uzębieniem. Chcąc im zapobiegać i uniknąć bólu, warto decydować się na wizyty profilaktyczne. Odwiedzając gabinet dentystyczny raz w roku, można sprawdzić stan uzębienia i ocenić, czy nie są potrzebne żadne działania zapobiegające psuciu się zębów. Każdy, kto miał do czynienia z bólem zęba wie, że jest on bardzo uciążliwy, a leki przeciwbólowe przestają działać już po kilku dniach. Jedyną możliwością uśmierzenia bólu jest konsultacja z profesjonalistą. Przeglądając oferty i strony internetowe stomatologów, można przekonać się, że dysponują oni wysokiej jakości sprzętem, a zabiegi wykonywane są najczęściej pod znieczuleniem. Bez trudu będzie można sprawdzić również jaką opinią cieszy się stomatolog w danym mieście i na tej podstawie zdecydować, do kogo warto się udać. Rodzice zasięgają bardzo często opinii, jaki dentysta cechuje się odpowiednim podejściem do dzieci, ponieważ w przypadku maluchów pierwsze wizyty są szczególnie istotne. Najważniejsze jest to, aby przekonać dzieci, że warto dbać o zdrowie zębów i od małego przekonywać, że wizyty w gabinetach nie są wcale straszne. Dentyści poza wyrywaniem zębów i leczeniem zajmują się także stomatologią estetyczną, która ma na celu poprawę wyglądu naszego uśmiechu. Coraz większa liczba osób decyduje się na przykład na wypełnienia kompozytowe, które czasami mogą stanowić alternatywę dla długotrwałego noszenia aparatu. Częstym zabiegiem jest także usuwanie kamienia nazębnego, dzięki czemu utrzymujemy zęby w lepszej kondycji.
Gdzie jest najlepszy gabinet dentystyczny gdzie
Gdzie jest najlepszy gabinet dentystyczny, gdzie bez problemowo będzie można leczyć zęby? To wszystko zależy od tego jakie mamy wymagania odnośnie samego lekarza. Niektórzy nie boją się samych wizyt u dentysty, a są jeszcze osoby, dla których taka wizyta u dentysty jest bardzo traumatycznym przeżyciem. Zanim zapiszemy się pierwszy raz na wizytę u lekarza warto przeczytać opinie o danym gabinecie, dzięki czemu bez problemu będziemy wiedzieć do kogo trafimy. Dodatkowo będziemy znać opinie innych pacjentów, które są bardzo pomocne - w szczególności, jeżeli dentysta negatywnie traktuje swoich pacjentów. Czy lepszy będzie stomatolog, który działa w ramach krajowego funduszu, czy też lekarz płatny? Wiele osób myśli, że skoro płacimy, to mamy prawo wymagać. Nic bardziej mylnego. Czasem nawet płatne wizyty nie są lepsze od darmowych a sam lekarz traktuje swoich pacjentów źle. Dlatego warto naprawdę sprawdzać zawsze opinie, które bez problemu wyszukać można w sieci. Wiele osób dzieli się swoimi pozytywnymi lub też negatywnymi wrażeniami z gabinetów, gdzie leczy się zęby darmowo i nie tylko w naszym kraju.
Można z nimi walczyć - wielu
Wielu ludzi odczuwa strach, kiedy tylko pomyśli o tym, że musi udać się do dentysty. Oczywiście, inni mogą go uznać za zupełnie irracjonalny, ale lęk jaki odczuwają tysiące osób, mając odwiedzić gabinet dentystyczny, wcale nie jest dla nich niczym dziwnym. Każdy z nas posiada głęboko zakorzenione fobie i lęki, których nie jesteśmy do końca w stanie wytłumaczyć. Nie ma więc różnicy, czy boimy się pająków, ciemności, ciasnych pomieszczeń, czy też przeraża nas dentysta. Każdy z tych lęków ma swoje podłoże w naszej podświadomości, i chociaż najczęściej nie zdajemy sobie z tego sprawy, są one w nas zakorzenione już od wczesnego dzieciństwa. Można z nimi walczyć - wielu osobom udaje się pokonać swoje irracjonalne obawy - ale jest to walka niezwykle trudna i długa. Nieraz potrzeba lat, aby zwalczyć w sobie lęk do czegoś lub też kogoś, niech tutaj za przykład posłuży wspomniany wcześniej stomatolog. Choć na poziomie świadomym każdy z nas wie, że nie ma sensu obawiać się wizyty u dentysty, to jednak podświadomość tego nie rozumie, nie przyjmuje do wiadomości. Możemy wiedzieć, że to lekarz taki sam, jak każdy inny, a odwiedzenie go jest w naszym jak najlepszym interesie, mimo to, nasza psychika panicznie nam to odradza. W takich przypadkach (oraz znacznie cięższych) warto udać się do psychologa. Być może z pomocą specjalisty uda się nam dotrzeć do źródeł i przyczyn lęku, oraz dzięki terapii, z czasem wyeliminować go, aby w przyszłości, wizja wizyty u dentysty nie powodowała u nas ataków paniki.
Potem jeszcze państwowy egzamin i staż
Każdy z nas dokładnie zdaje sobie sprawę z tego, czym zajmuje się lekarz stomatolog i zapewne nie raz był u niego na wizycie. Dentysta odgrywa znaczną rolę w utrzymaniu zdrowia naszej jamy ustnej oraz zębów, a także pomaga nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.